جواد جلالی گفت: در پی سیلی که در برخی شهرستان اتفاق افتاد، سازمان بسیج سازندگی با همکاری گروه های جهادی بسیج توانست ۵۲ گروه جهادی را برای کمک رسانی و امداد رسانی به روستاهای سیل زده ی این سه شهرستان اعزام کند.

به گزارش عصر بردسیر ؛ جواد جلالی مسئول بسیج سازندگی استان کرمان در گفتگو با خبرنگار ما در رابطه با اقدامات گروههای جهادی در رابطه با سیل اخیر در شهرستانهایی چون بافت، زرند و بخشهایی از روستاهای شهرستان بردسیر رخ داد، گفت:در پی سیلی که در برخی شهرستان اتفاق افتاد، سازمان بسیج سازندگی با همکاری گروه های جهادی بسیج توانست ۵۲ گروه جهادی را برای کمک رسانی و امداد رسانی به روستاهای سیل زده ی این سه شهرستان اعزام کند.
وی ادامه داد: در کنار اعزام گروه های جهادی اقداماتی از جمله لایروبی، شستشوی وسایل منزل و منازل روستاییان سیل زده، در روستای داهوئیه پاک سازی محوطه و ساحتمان امام زاده ی این روستا از گل و لای و باز کردن راه آب شرب قنات روستاها، امداد رسانی به مردم و باغات و مزارع کشاورزی انجام شد.
جلالی به امداد رسانی و کمک به نیروهای هلال احمر اشاره و عنوان کرد: در خصوص جستجوی مفقودین حادثه ی سیل روستای کیسکان نیز گروه های جهادی بسیج در دو شبانه روز متوالی با همکاری بسیار نزدیک با نیروهای هلال احمر ایفای نقش کردند.
مسئول بسیج سازندگی استان کرمان بیان کرد: در سیل اخیر قریب به دوازده قنات به صورت صد در صد در روستاهای مختلف شهرستان بافت دچار آسیب شدند، آسیب به قنوات ۷ روستا نیز به صورت پنجاه درصدی رخ داده است از این رو لایروبی و باز کردن مسیر آب این قنوات در دستور کار قرار گرفته است ضمن این که در سفر مسئولان به این مناطق سیل زده نیز لایروبی قنوات در دستور کار قرار گرفته است.
وی افزود: در خصوص ماشین آلات مهندسی دچار کمبودهایی در جهت امداد رسانی هستیم که امیدواریم با کمک ادارات و دستگاه ها سریعتر لایروبی و احیای قنوات را در دستور کار قرار دهیم تا مشکل آب شرب روستائیان در کمترین زمان ممکن برطرف شود.
جلالی توضیح داد: لایروبی و احیای قنوات روستاهای سیل زده به عنوان اولویت اول در دستور کارمان قرار دارد و باید هر چه سریعتر با کمک ماشین آلات مهندسی احیا و مسیر آب بازگشایی شود تا مشکل آب شرب مردم و مزارع کشاورزی روستاها حل شود.
مسئول بسیج سازندگی استان کرمان عنوان کرد: برآورد هزینه ی مسئولان جهاد کشاورزی برای احیای قنوات چیزی حدود ۳ میلیارد و ششصد میلیون تومان برای ۱۲ قنواتی است که صد در صد خراب شده است و برای هفت قناتی که به صورت ۵۰ درصدی تخریب شده است عددی در حدود یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان پیش بینی شده است که جمعا برای احیای تمامی این قنواتی چیزی نزدیک به ۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که قطعا از توان بسیج سازندگی به دور است از این رو نیاز به هماهنگی و همکاری سازمان ها و ادارات مختلف خصوص در حوزه ی ماشین آلات و مصالح برای احیای قنوات است.